Početna strana > Hronika > Agencija EU za osnovna prava osudila zlostavljanje i ekspoataciju ilegalnih doseljenika u EU
Hronika

Agencija EU za osnovna prava osudila zlostavljanje i ekspoataciju ilegalnih doseljenika u EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 06. jul 2011.

Agencija EU za osnovna prava (FRA) osudila je 5. jula zlostavljenje i eksploataciju ilegalnih imigranata, naročito žena, koji su zaposleni kao kućna pomoć u domaćinstvima u zemljama članicama. Agencija je pozvala članice EU da se pozabave tim problemom a takvim radnicima, iako nemaju legalni status, obezbede osnovna prava. Prema podacima Međunarodne organizacije rada, u svetu više od 53 miliona osoba radi kao pomoć u domaćinstvima.

"Što se tiče osnovnih prava važno je da se poboljša situacija svih radnika u domaćinstvima u EU koji regularno ili neregularno borave u nekoj članici EU", rekao je direktor FRA Morten Ćerum u Beču prilikom predstavljanja izveštaja o položaju ilegalnih radnika zaposlenih u domaćinstvima.

On je rekao da je na vlastima članica da odluče na koji način će omogućiti da radnici iz inostranstva dođu da rade u njihovoj zemlji. "Međutim, kada osoba jednom dođe i radi, makar i ilegalno, potrebno je primenjivati osnovna radnička i ljudska prava", rekao je Ćerum.

U izveštaju, koji je pripremljen na osnovu razgovora sa radnicima, organizacijama civilnog društva i sindikatima, upozorava se da nedostaju propisi koji bi regulisali rad u domaćinstvima, da je izražena seksualna i rasna diskrminacija žena na tim poslovima, da su uslovi rada teški, radno vreme dugo, kao i da radnici imaju malo ili nimalo odmora i teškoće da se dobije odgovarajuća plata.

FRA je pozvala članice EU da zaštite tu kategoriju radnika u svom zakonodavstvu tako što će im biti zagarantovana minimalna zarada, godišnji odmor i bolovanje. Ona, takođe, predlaže da se nadzor službe za inspekciju rada proširi i na poslove u domaćinstvima.

Evropska agencija za osnovna prava predlaže i da se pokrene program ciljane migracije kojim bi se nadoknadila potražnja za radnicima u domaćinstvu tamo gde nije pokrivena domaćom ponudom radne snage, a radnicima olakšalo da dobiju status legalnih imigranata.

Studija FRA je sprovedena u deset zemalja EU - Belgiji, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji, Poljskoj, Španiji i Švedskoj. Ukupno 72 ilegalna imigranta iz Latinske Amerike, Afrike, Azije i istočne Evrope su učestvovala u istraživanju od čega 68 žena, navodi se u izveštaju.

Prema Međunarodnoj organizaciji rada (ILO) radnici u domaćinstvu obavljaju niz poslova - od kuvanja, čišćenja, pranja do čuvanja dece, starijih ili osoba sa invaliditetom. U radnike u domaćinstvu spadaju i baštovani i šoferi, a većina zaposlenih u tom sektoru su žene. Takvi radnici su često isključeni iz zakona o radu i socijalne zaštite.

Nedavno istraživanje ILO, zasnovano na podacima iz nacionlnih istraživanja i popisa u 117 zemalja, pokazalo je da u svetu 53 milion ljudi rade kao pomoć u domaćinstvima. Međutim, stručnjaci smatraju da je taj broj mnogo veći i da iznosi čak 100 miliona, pošto takav rad nije prijavljen i često se krije. Oko 83% radnika u domaćinstvima su žene, a mnogi od njih su se doselili u neku zemlju u potrazi za poslom.

(Euraktiv Srbija)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner